A050VW01 V3 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > AUO > A050VW01 V3
A050VW01 V3 (Alias: A050VW01 V.3) is a 5.0" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized in the following: WLED Backlight, Matte , 2 in 1 FPC. Based on its features, we recommend that this model be applied to Portable Navigation, MID UMPC, MP3 PMP, Gaming etc.
Technical Data:
Part #:
A050VW01 V3
Brand:
AUO
Size:
5.0 inch"
Resolution:
800×480
Interface:
5.0 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
250 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
-20 ~ 70 °C
Storage Tem:
-30 ~ 80 °C