C043GW01 V0 Technical Data
Enabling Customer Innovation to Empower Tomorrow's Technology
Home > Technologies > AUO > C043GW01 V0
C043GW01 V0 (Alias: C043GW01 V.0) is a 4.3" diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without touch screen. It features an operating temperature range of -30 ~ 85°C , a storage temperature range of -40 ~ 95°C , and the maximal vibration level of 2.9G (28.4 m/s²). It's general features are summarized in the following: Wide Temperature, 3G Vibration, Hight Brightness, WLED Backlight , FPC longth 58.2mm. Based on its features,we recommend that this model be applied to Automotive Display etc.
Technical Data:
Part #:
C043GW01 V0
Brand:
AUO
Size:
4.3 inch"
Resolution:
400×234
Interface:
4.3 inch
Technology:
Transmissive
Brightness:
600 cd/m² (Typ.)
Operating Tem:
-30 ~ 85 °C
Storage Tem:
-40 ~ 95 °C